Dom z rekuperacją – wymóg czasu czy niepotrzebny dodatek?

Ozdoba - SZERBUD
Rekuperacja

Domy z rekuperacją powietrza to wybór coraz większej liczby osób. Dbałość o jakość powietrza, którym oddychamy to w dzisiejszych czasach kwestia, na którą kładziemy szczególny nacisk. Nie bez powodu budując dom lub kupując mieszkanie, rozglądamy się za rozwiązaniami, które zapewnią nam jednocześnie komfort mieszkania oraz oszczędność kosztów. Jednym z tych rozwiązań jest rekuperacja. Czy oprócz energooszczędności wiążą się z nią dodatkowe korzyści?

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja powietrza to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. System rekuperacji odpowiada za wymianę zużytego powietrza w domu, na powietrze świeże - przy jednoczesnym odzyskiwaniu energii cieplnej. Proces wymiany zanieczyszczonego powietrza odbywa się poprzez działanie rekuperatora. Jego praca polega na kontrolowaniu ruchu powietrza, które jest nawiewane i wywiewane z pomieszczeń.

Rekuperacja powietrza - zalety

Energooszczędność, nowoczesność, odzyskiwanie energii? co tak naprawdę zyskujesz, mieszkając w domu z rekuperacją?

Oszczędzasz na ogrzewaniu

Rekuperator ogranicza straty ciepła z wentylacji, dzięki czemu Twoje rachunki za ogrzewanie znacznie się zmniejszają.

Oddychasz zawsze świeżym powietrzem

Stała wymiana powietrza sprawia, że bez względu na porę roku, w Twoim domu masz zawsze czyste powietrze.

Mieszkasz zdrowo i komfortowo

Zastosowanie rekuperacji powietrza eliminuje konieczność wietrzenia pomieszczeń. Świeże powietrze stale napływa do pomieszczeń, a Ty nie musisz przejmować się przeciągiem lub otwieraniem okien w mroźne dni.

Powietrze jest przefiltrowane

Rekuperator odpowiada nie tylko za wymianę powietrza ? kolejną z zalet jest filtrowanie i oczyszczanie go z bakterii, wirusów i alergenów.

Czy warto mieszkać w domu z rekuperacją?

Rozważając to pytanie, warto wcześniej odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno - czy chcę zadbać o powietrze, którym oddycham?

Wydaje się, że dbałość o jakość powietrza w domu, w którym spędzamy niemal 70% swojego czasu, powinna być dla nas priorytetem. Czy faktycznie tak jest? Biorąc pod uwagę coraz większą popularność stosowanych w budownictwie rozwiązań energooszczędnych, możemy uznać, że rekuperacja to nie tylko metoda na zmniejszanie rachunków za ogrzewanie. To również dbałość o własne zdrowie, na co zwraca uwagę coraz więcej rodzin.