Jak powinien wyglądać idealny dom szeregowy od dewelopera?

Ozdoba - SZERBUD
Szerbud

To, w jakim miejscu zamieszkasz to złożona decyzja, często poprzedzona wieloma przemyśleniami i analizami. Gdy dochodzisz do wniosku, że poszukujesz szeregówki w Rzeszowie, pojawia się kolejne pytanie - jak powinna wyglądać? Naszym zdaniem idealna szeregówka to taka, w której „poczujesz się jak w domu”. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę, aby dobrze ją wybrać.

Miejsce ma znaczenie

Lokalizacja Twojego przyszłego domu to jedna z podstawowych kwestii, które powinieneś wziąć pod uwagę. Chcesz odpocząć od zgiełku miasta? Możliwość szybkiego dojazdu do centrum jest dla Ciebie ważna? Dobrze zlokalizowana szeregówka łączy ze sobą te dwa elementy. Poszukując nowego domu w Rzeszowie, warto zwrócić uwagę na usytuowanie w spokojnej okolicy, która pozwoli Ci odpocząć od miejskich hałasów. Pamiętaj jednak o możliwościach komunikacyjnych i dojazdach do centrum, które zapewnią realizację codziennych obowiązków lub rozrywek. Sprawdź, czy w okolicy znajduje się:

  • Szkoła lub przedszkole – z pewnością docenisz ich bliskość podczas zawożenia lub odbierania swoich pociech z lekcji.
  • Sklep spożywczy, poczta – codzienne obowiązki potrafią pochłonąć cenny czas. Warto, aby najważniejsze punkty były zlokalizowane niedaleko Twojego domu.
  • Przystanek MPK – dojazd samochodem nie zawsze jest możliwy. Bliskość komunikacji miejskiej pozwoli dotrzeć do centrum na czas.

Zobacz też: Zalety mieszkania w domu w zabudowie szeregowej

Szerbud

Twoja własna działka z ogródkiem

Marzysz o domu z ogródkiem? W większości projektów domów szeregowych w Rzeszowie uwzględnia się kawałek zieleni za domem. Zwykle jest to jednak niewielki teren, który w połączeniu z tarasem staje się o wiele mniejszy, niż zakładano wcześniej. W dobrze zaprojektowanej szeregówce powinieneś mieć do dyspozycji działkę, która umożliwia jej dowolną aranżację. Dzięki temu możesz zaprojektować swój taras oraz stworzyć ogródek, o jakim marzyłeś – bez dużego ograniczenia dostępnej przestrzeni. Warto zwrócić uwagę na zakres prac wykonanych na działce. Sprawdź, czy trawnik został posiany oraz czy taras posiada już kostkę brukową. Będą to dodatkowe atuty, które potwierdzą dbałość dewelopera o jakość oferowanej nieruchomości.

Zobacz też: A może by tak podnieść komfort życia wydzielając w domu strefę nocną i dzienną?

Szerbud

Udogodnienia, które dbają o bezpieczeństwo domowników

Domy w zabudowie szeregowej powinny posiadać dodatkowe udogodnienia, które wpływają zarówno na funkcjonalność, jak i estetykę.

Ogrodzenie szeregówki

Mowa przede wszystkim o ogrodzeniu, które znajduje się zarówno za domem, jak i przed budynkiem. Ogrodzenie frontowe każdej szeregówki gwarantuje bezpieczeństwo oraz zapewnia spójny wygląd wszystkich domów. Jego odległość od budynku to minimum 6,5-7 m, dzięki czemu swobodnie zmieścisz swój samochód na podjeździe.

Schody wewnętrzne

Wewnętrzne schody ze spocznikiem zapewniają bezpieczne poruszanie się domowników między piętrami. W porównaniu do schodów zabiegowych, które zwykle posiadają różne wymiary stopnic (najwęższy punkt uniemożliwia swobodne postawienie stopy) korzystanie ze schodów spocznikowych jest o wiele wygodniejsze. Równe wymiary stopni na całej ich szerokości umożliwiają komfortowe mijanie się dwóch osób.

Przesuwne drzwi na taras

Duże, przeszklone drzwi na taras ujmują nas swoim nowoczesnym wyglądem i dostępem do światła naturalnego. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że ich konstrukcja niesie za sobą dodatkowe korzyści. Jakie? Drzwi przesuwne nie ograniczają dostępnej przestrzeni, a brak progów zapewnia bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy tarasem a salonem.

Przestrzeń, o której marzysz

Zwykle zmieniamy dotychczasowe mieszkanie na większą nieruchomość ze względu na ilość dostępnej przestrzeni. Chcemy czuć się w niej swobodnie oraz zapewnić komfort każdemu członkowi rodziny. Przemyślany rozkład pomieszczeń uwzględnia wymagania każdego mieszkańca. Dlatego idealnym wyborem jest przestronna szeregówka, która powinna posiadać:

  • duży i dobrze oświetlony salon z aneksem kuchennym lub osobną kuchnią
  • garaż, w którym swobodnie zmieścisz swój samochód i akcesoria,
  • dodatkowy pokój na parterze, który przekształcisz na swój gabinet lub pokój dla gości,
  • przestronną sypialnię dla rodziców na piętrze, najlepiej z własną łazienką i garderobą,
  • co najmniej 2 dodatkowe sypialnie o powierzchni min. 12 m kw.,
  • balkon na piętrze z widokiem na ogródek i taras.

Funkcjonalność decyduje o komforcie

Odpowiedni projekt domu szeregowego powinien zagwarantować jego funkcjonalność. Dlatego poza rozkładem i rodzajem pomieszczeń, warto przyjrzeć się aspektom, które wpływają na komfort już w trakcie mieszkania. O czym mowa?

Konstrukcja pomieszczeń na piętrze

Przykładem może być brak skosów w pomieszczeniach na piętrze. Pełna kondygnacja nie ogranicza dostępnej przestrzeni i pozwala na urządzanie wnętrz bez przeszkód w postaci wystających belek. Równie istotna jest także wysokość kondygnacji – im większa, tym lepsza. Prawo reguluje minimalną wysokość w postaci 2,50 m oraz 2,20 na poddaszu, my jednak zaprojektowaliśmy szeregówki o wysokości 2,70 m na parterze oraz ponad 2,60 m na piętrze.

Dodatkowe pomieszczenie gospodarcze

Idealnie zaprojektowana szeregówka posiada miejsce, w którym przechowamy niezbędny sprzęt domowy lub urządzimy niewielką pralnię. Dzięki dodatkowej przestrzeni roboczej zachowamy porządek w całym domu. Warto również dowiedzieć się, gdzie został umieszczony kocioł gazowy. Jeśli jest on zamontowany w osobnych pomieszczeniu (nie w łazience), będzie to dla Ciebie dodatkowa korzyść, która świadczy o dobrze przemyślanym projekcie domu szeregowego. Nikt przecież nie chce urządzać kotłowni w jednej ze swoich łazienek, prawda?

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej

Stały obieg ciepłej wody pomiędzy kuchnią i każdą z łazienek sprawia, że możemy z niej korzystać bezpośrednio po otwarciu kranu. Jest to zdecydowanie wygodne rozwiązanie, jeśli np. nie lubisz czekać na ciepłą wodę pod prysznicem oraz dbasz o wielkość zużycia zimnej wody.

Zobacz też: 5 rozwiązań, dzięki którym wartość Twojego domu będzie rosnąć, a nie spadać

Szerbud

Estetyka Twojego przyszłego osiedla

Wybierając swój nowy dom, warto kierować się także jego wyglądem z zewnątrz. To, jak prezentuje się nieruchomość oraz sąsiadujące z nią domy szeregowe jest równie istotne, co jego lokalizacja czy funkcjonalność. Osiedle domów szeregowych to Twój przyszły dom – zwróć uwagę, jak zostało zaprojektowane. Warto, aby charakteryzowało się spójnym wyglądem, np. jednakową elewacją domów oraz takim samym ogrodzeniem. Spójny wygląd osiedla ułatwia ewentualną odsprzedaż nieruchomości z zyskiem za kilka, kilkanaście lat. Nie jest to łatwe, gdy mieszkańcy wykonują indywidualnie swoje ogrodzenia powodując efekt pstrokacizny.

Szerbud