Ogrzewanie podłogowe – fakty i mity

Ozdoba - SZERBUD
Blog

Popularność ogrzewania podłogowego jest coraz większa w przypadku nowych inwestycji i powoli zyskuje przewagę nad tradycyjnymi grzejnikami. Wokół tego nowoczesnego rozwiązania pojawiło się jednak wiele faktów i mitów. Poznaj najpopularniejsze z nich.

Koszt ogrzewania podłogowego jest wysoki

MIT! Oczywiście instalacja ogrzewania podłogowego nie jest tanim rozwiązaniem. Koszt montażu jest wyższy w porównaniu do tradycyjnych grzejników. Jednak ten mit można z łatwością obalić, gdy zwrócisz uwagę na oszczędności, jakie zyskujesz w trakcie użytkowania. Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem energooszczędnym. Większa powierzchnia grzewcza to w konsekwencji większa objętość wody w instalacji. Jednocześnie kocioł gazowy kondensacyjny pracuje lepiej i oszczędniej, bo temperatura wody jest wtedy dużo niższa. Zamiast 60/70 stopni, w rurażu jest to około 28-30 stopni Celsjusza. Dzięki temu ponosisz mniejsze wydatki na ogrzewanie, a początkowa inwestycja w nowoczesną instalację szybko się zwraca.

Szerbud - blog

Ogrzewanie podłogowe unosi kurz w pomieszczeniu

MIT! Prawidłowo zamontowane ogrzewanie podłogowe nie zwiększa ilości kurzu unoszącego się w powietrzu. Ciepło rozchodzi się w pomieszczeniu poprzez promieniowanie, które powoduje jedynie minimalny ruch powietrza bezpośrednio przy powierzchni podłogi, dlatego kurz nie jest unoszony do góry. Dzięki temu jest to rozwiązanie polecane szczególnie osobom cierpiącym na alergie.

Aranżacja wnętrza ma wpływ na skuteczność ogrzewania podłogowego

FAKT! To, jak wyposażysz pomieszczenie z ogrzewaniem podłogowym, może wpłynąć na jego pracę. Pamiętaj, że jego skuteczność zależy od tego, czy powierzchnia podłogi ma zapewniony swobodny przepływ ciepła. Warto więc zwrócić uwagę na to, gdzie ustawisz duży mebel i sprzęt lub w jakim miejscu zamontujesz wannę. Zakrycie sporej powierzchni, pod którą zamontowano ogrzewanie podłogowe, może utrudnić jego pracę. W przypadku większych mebli np. łóżka warto zdecydować się na model z podnóżkami, który zapewni pod nim odpowiedni przepływ powietrza.

Szerbud - blog

Ogrzewanie podłogowe jest nieskuteczne i nie zapewnia ciepła w domu

MIT! Nieskuteczność ogrzewania podłogowego w domu może wynikać jedynie z niedopracowanego projektu i złego montażu. Prawidłowo wykonana instalacja gwarantuje równomierny rozkład ciepła w pomieszczeniu oraz zapewnia optymalną temperaturę we wnętrzach. Na początku jednak należy przygotować projekt i obliczyć m.in. zapotrzebowanie na ciepło, rozkład pokoju oraz liczbę i wielkość okien. Rury powinny być przymocowane do podłoża z odpowiednim rozstawem oraz ułożone w określony sposób. Aby zapewnić skuteczność ogrzewania podłogowego, najlepiej zlecić jego wykonanie doświadczonym specjalistom.

Istnieje ryzyko, że rurka w wylewce może pęknąć i zalać dom

MIT! Profesjonalny montaż markowego ogrzewania podłogowego gwarantuje jego trwałość i pozwala uniknąć awarii instalacji. Rury zamontowane z odpowiednią starannością, zgodnie z zaleceniami producenta i sporządzonym projektem cechują się wysoką wytrzymałością. Rury nie są łączone w wylewce, w związku z tym nie ma ryzyka awarii złączki. Przed wykonaniem wylewki cementowej, warto wykonać zdjęcia wykonanej instalacji. Dodatkowo przed wykonaniem wylewki przeprowadza się próbę szczelności, aby upewnić się, że każdy element instalacji działa prawidłowo. Dzięki temu ryzyko pęknięcia lub uszkodzenia rury zostaje wyeliminowane.

Ogrzewanie podłogowe jest szkodliwe dla zdrowia

MIT! Nie wpływa ono negatywnie na nasze zdrowie. Wręcz przeciwnie – optymalna temperatura dla człowieka powinna być niższa w okolicy głowy, a wyższa w obszarze stóp. Ogrzewanie podłogowe zapewnia właśnie taki rozkład temperatur. Podłoga nie jest gorąca, jedynie letnia. Dzięki temu odczuwamy przyjemne ciepło w nogi oraz lekki chłód w obszarze głowy przez cały czas jego działania.

Szerbud - blog

Na ogrzewanie podłogowe można użyć jedynie płytek ceramicznych

MIT! Prawdą jest, że materiał użyty na podłogę z ogrzewaniem podłogowym ma znaczenie. Mitem jest jednak to, że płytki ceramiczne to jedyny sposób na jej wykończenie. Są one często wybierane ze względu na swoje właściwości. Szybko się nagrzewają oraz długo utrzymują ciepło. Tę funkcję spełni także podłoga z drewna lub paneli. Należy jednak pamiętać, aby wybrać rodzaj materiału, który jest przystosowany do montażu na ogrzewanej podłodze. Płytki ceramiczne powinny być układane z odpowiednio grubą fugą min. 2 mm. Należy również pamiętać o dylatacjach w wylewce, czyli przerwach - tak aby rozszerzająca się pod wpływem temperatury wylewka miała na to miejsce. Deski podłogowe powinny być klejone z kilku warstw. Natomiast podkład pod panele podłogowe nie powinien być grubszy niż 2 mm, tak aby nie izolował wylewki od panela.

Ogrzewanie podłogowe można zastosować w każdym pomieszczeniu

FAKT! To rozwiązanie przeznaczone do różnego rodzaju przestrzeni. Sypialnia, salon, łazienka czy przedpokój – ogrzewanie podłogowe sprawdzi się w każdym z nich. Dzięki temu zyskasz nie tylko komfort cieplny, ale także ułatwisz sobie aranżację wnętrza bez grzejników na ścianach.

Szerbud - blog